Новий пілотний проект у Харківській області
Спільним наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України й Міністерства юстиції України «Про запровадження пілотного проекту з відпрацювання технології введення в обіг аграрних розписок» від 1 вересня 2015 р. № 332/1627/5 названий пілотний проект, що проводився в Полтавській області, з 1 вересня 2015 року поширено на Харківську, Черкаську та Вінницьку області.
Загалом регулювання відносин, що виникають під час оформлення, видачі, обігу, виконання аграрних розписок, порядок їх реєстрації, а також створення правових, економічних, організаційних умов функціонування цих документів здійснюється Законом України «Про аграрні розписки» від 6 листопада 2012 р. № 5479-VI. Цим нормативно-правовим актом аграрна розписка визначається як товаророзпорядчий документ, що фіксує безумовне зобов’язання боржника, яке забезпечується заставою, здійснити поставку сільськогосподарської продукції або сплатити грошові кошти на визначених у ньому умовах. Видавати такі розписки можуть лише особи, які мають право власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення або право користування такою земельною ділянкою на законних підставах для здійснення виробництва сільськогосподарської продукції, тобто сільськогосподарські товаровиробники. На відміну від цього, кредитором за аграрною розпискою може бути фізична чи юридична особа, яка надає грошові кошти, послуги, поставляє товари, виконує роботи як зустрічне зобов’язання за договором, за яким боржник за такою розпискою видає їй аграрну розписку, наділяючи правом вимагати від нього належного виконання зобов’язань, а також фізична чи юридична особа, яка отримала права кредитора за аграрною розпискою від іншої особи у спосіб, не заборонений законом.
Зважаючи на це, названий Закон передбачає можливість видачі сільськогосподарськими товаровиробниками товарних чи фінансових аграрних розписок. При цьому товарна аграрна розписка встановлює безумовне зобов’язання боржника за нею здійснити поставку узгодженої сільськогосподарської продукції, якість, кількість, місце та строк поставки якої визначені такою розпискою; а фінансова – безумовне зобов’язання боржника сплатити грошову суму, розмір якої визначається за погодженою боржником і кредитором формулою з урахуванням цін на сільськогосподарську продукцію у визначеній кількості та якості.
Порядок ведення Реєстру аграрних розписок встановлено постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2013 р. № 665, згідно якої такий Реєстр створюється з метою накопичення, оброблення, зберігання та подання інформації про видані боржниками аграрні розписки, а також про осіб, що є боржниками і кредиторами за такими розписками. Держателем Реєстру аграрних розписок є Міністерство аграрної політики та продовольства України, а його адміністратором – державне підприємство «Аграрні реєстри».
Оскільки аграрні розписки підлягають нотаріальному посвідченню й реєстрації, то реєстраторами щодо них є державні нотаріальні контори, приватні нотаріуси, які наділені повноваженнями по вчиненню таких реєстраційних дій: 1) внесення до Реєстру записів про: видачу аграрної розписки; передачу прав кредитора за нею; зміну відомостей про кредитора чи інших відомостей про аграрну розписку; вчинення виконавчого напису на названій розписці; припинення аграрної розписки; неможливість виконання боржником зобов’язання за розпискою у зв’язку з відсутністю кредитора; 2) видача витягів та довідок з Реєстру аграрних розписок.
З метою відпрацювання механізму видачі аграрних розписок, їх обіг спочатку було запроваджено у 2014 році на території Полтавської області спільним наказом Міністерства аграрної політики та продовольства України й Міністерства юстиції України «Про запровадження пілотного проекту з відпрацювання технології введення в обіг аграрних розписок» від 4 вересня 2014 р. № 331/1471/5. Як зазначає Міністр аграрної політики та продовольства України Олексій Павленко https://www.facebook.com/Pavlenko.O , перша аграрна розписка на 32 тонни насіння соняшника була видана 13 лютого 2015 року компанією «ПЗК-агро», кредитором по якій виступило сільськогосподарське підприємство «Комбікормовий завод», договірна вартість розписки – 192 тис грн. А загалом механізм українських аграрних розписок базується на так званих розписках-договорах CPR (Cedula de Produto Rural), запроваджених у Бразилії в 1994 році. Досвід цієї країни, що пережила схожу ситуацію з отриманням кредитів, дуже успішний. Зараз, за словами Міністра, майже 40% кредитування в цій країні здійснюється завдяки таким розпискам-договорам.
Зрозуміло, що використання механізму аграрних розписок дозволить вітчизняним сільськогосподарським товаровиробникам отримувати додаткові грошові та інші ресурси, потрібні для здійснення їх виробничо-господарської діяльності, мінуючи банківське кредитування. Сподіваємося, що після вдалої реалізації пілотного проекту з обігу аграрних розписок у Харківській області його результати будуть поширені й на інші області України.
В.Ю. Уркевич,
провідний науковий співробітник НДІ ПЗІР,
доктор юридичних наук, професор