Національна академія правових наук України

НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ ІНСТИТУТ

правового забезпечення інноваційного розвитку

SCIENTIFIC AND RESEARCH INSTITUTE

of providing legal framework for the innovative development

 

Start-Up Chile – державна інноваційна програма Чилі

Мало хто знає, що існує ініціатива під назвою Start-Up Chile – державна інноваційна програма Чилі, яка створена для залучення молодих та амбіційних підприємців з усього світу.

У прагненні перетворити Чилі в центр інновацій у країнах Латинської Америки, чилійський уряд запровадив програму Start-Up Chile у 2010 році, по суті, амбіційну ініціативу, уперше у світовій інноваційній політиці, вона привернула велику увагу світової громадськості. Первісна мета програми в тому, щоб залучити молодий підприємницький талант з усього світу в Чилі, для того, щоб стимулювати розвиток рентабельних, високодохідних стартапів з метою зміцнення довгострокових перспектив економічного зростання Чилі, щоб створити у країні критичну інноваційну масу, перетворити Чилі в інноваційного технологічного й підприємницького лідера (створити «Чиликоновую Доліну», як це вже її кличуть) Латинської Америки.

Суть її полягає у тому, що молоді підприємці з переконливими інноваційними проектами одержують 40 тис. $ безоплатного капіталу на свій проект і річну робочу візу, а також доступ до кредитів і дослідницьким ресурсам, безкоштовний офіс і т.і. Заявки претендентів оцінюються групою експертів, яка відбирає фіналістів. Єдиним зобов’язанням одержувача гранту є перебування в Чилі протягом 6 місяців з річного строку хоча б одного члена проекту й періодичні звіти про хід проекту.

Програма була започаткована в 2010 році у своєї пробній (пілотної) фазі й за рік були відібрані й почали реалізацію 22 проекту з 14 країн. Результатом програми в 2011 р. були 187 відібранних проектів ( з 900 із зайвим претендентів) з 32 країн. Протягом року проводяться три конкурси, останній у поточному 2012 р. підсумовано 29 листопада ц.р. Програма націлена на приймання в Чилі близько 1000 інноваційних проектів до кінця 2014 року.

На сьогодні у Чилі влаштувалися 687 молодих підприємців з 35 країн; розглянуто було 3900 заявок. Серед проектів переважають ІТ, є освітні проекти, гірнича справа, енергетика, туризм, водоочищення, дитяче харчування й ін.

Практичні аспекти програми зводяться приблизно до наступного:

a) проект не обов’язково повинен бути на ходу, робочим, досить концепції, технічної ідеї. Якщо ж це вже робочий проект, то він повинен бути не старше 2-х років. На конкурс проект подається у вигляді відеопрезентації. Проект не обов’язково повинен мати що-небудь спільне із Чилі або Латинською Америкою, але бажане, щоб він орієнтувався на глобальний ринок;

б) 40 тисяч $ не надаються авансом, а виплачуються частинами – як компенсація за видатки за проектом, погашення 90% реальних витрат, у які включаються переліт у Сантьяго, оренда житла ( до $1200 на місяць) і зарплата ( до 350.000 чилійських песо на місяць – приблизно $700 на людину), компенсація витрат на медстрахівку, а також закупівля послуг і матеріалів за проектом. Видатки повинні бути підтверджені відповідними чеками й накладними, які періодично перевіряються куруючим бухгалтером;

в) перші виплати починаються через місяць після прибуття в Сантьяго, тому треба мати стартовий капітал;

г) ніяких вимог до освіти одержувача не пред’являється, дипломи не вимагають;

е) велика кількість заходів та семінарів

І на додаток, до залучення висококваліфікованого іноземного підприємницького таланту у Чилі, програма створила надійну, прозору й ефективну процедуру для підключення стартапів країни до інноваційної глобальної мережі. Чилі також придбала міжнародне визнання як країну, що бажає розробити перспективний стратегічний підхід до інновацій і підприємництва.