Національна академія правових наук України

НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ ІНСТИТУТ

правового забезпечення інноваційного розвитку

SCIENTIFIC AND RESEARCH INSTITUTE

of providing legal framework for the innovative development

 

До уваги організацій колективного управління майновими правами суб’єктів авторського права і (або) суміжних прав

З прийняттям Закону України “Про судовий збір” від 8 липня 2011 року скасовано звільнення від сплати судового збору за позовними заявами на підставі порушення авторських прав та інших прав на об’єкти інтелектуальної власності. Разом з тим, достатньо тривалий час залишалось відкритим питання щодо необхідності сплати збору організаціями колективного управління у випадках, коли вони діють в інтересах авторів.

Відповідно до п.7 .1 ст. 5 ЗУ “Про судовий збір” пільгами по сплаті судового збору користуються державні органи, підприємства, установи, організації, громадські організації та громадяни, які звернулися у випадках, передбачених законодавством, із заявами до суду щодо захисту прав та інтересів інших осіб, а також споживачі – за позовами, що пов’язані з порушенням їхніх прав.

Згідно п “г”, ч.1 ст. 49 ЗУ “Про авторське право та суміжні права” організації колективного управління повинні від імені суб’єктів авторського права і (або) суміжних прав і на основі одержаних від них повноважень звертатися до суду за захистом прав суб’єктів авторського права і (або) суміжних прав відповідно до статутних повноважень та доручення цих суб’єктів.

У рішенні Конституційного Суду України № № 12-рп/2013 від 24.11.2013 констатовано факт неоднозначного застосування господарськими судами зазначених положень ЗУ “Про судовий збір” та ЗУ “Про авторське право та суміжні права”, а саме: в одних випадках суди брали до розгляду позовні заяви, апеляційні та касаційні скарги Асоціації в інтересах суб’єктів авторського права і (або) суміжних прав без сплати судового збору, а в інших – повертали їх без розгляду з мотивів несплати судового збору за їх подання.

Зазначена практика, власне, і стала підставою звернення до Конституційного суду України (далі – КСУ) на предмет надання тлумачень. Так, неприбуткова, некомерційна господарська асоціація „Дім авторів музики в Україні“ (далі – Асоціація) – звернулася до КСУ з клопотанням дати офіційне тлумачення положень пункту 7 частини першої статті 5 ЗУ “Про судовий збір” у взаємозв’язку з положеннями пункту „г“ частини першої статті 49 ЗУ “Про авторське право та суміжні права” в аспекті того, чи поширюються положення ЗУ “Про судовий збір” про звільнення від сплати судового збору на організації колективного управління майновими правами суб’єктів авторського права і (або) суміжних прав у разі їх звернення до суду із заявою щодо захисту майнових прав та інтересів суб’єктів авторського права і (або) суміжних прав.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 24.11.2013 від сплати судового збору звільняються лише державні органи і державні підприємства, установи та організації, які звернулися до суду із заявами щодо захисту прав та інтересів інших осіб у випадках, передбачених законодавством.

Також від сплати судового збору звільняються громадські організації, які звернулися до суду із заявами щодо захисту прав та інтересів інших осіб у випадках, передбачених законодавством.

Організації колективного управління майновими правами суб’єктів авторського права і (або) суміжних прав, утворені відповідно до ч.2 ст. 47 Закону України «Про авторське право і суміжні права», не належать до тих платників судового збору, які звільняються від його сплати у разі звернення до суду із заявами щодо захисту прав та інтересів інших осіб у випадках, передбачених законодавством.

Таким чином, резюмуючи вищезазначене, за правилами юрисдикційної підсудності справ із захисту авторського права незалежно від суб’єктного складу спору підлягають розгляду в судах загальної юрисдикції, а сплата судового збору при поданні позову про захист авторського права організаціями колективного управління здійснюється на загальних підставах без застосування пільг, передбачених п. 7, ч.1 ст. 5 ЗУ “Про судовий збір”.