Національна академія правових наук України

НАУКОВО-ДОСЛІДНИЙ ІНСТИТУТ

правового забезпечення інноваційного розвитку

SCIENTIFIC AND RESEARCH INSTITUTE

of providing legal framework for the innovative development

 

Звіт з науково-практичної конференції “Правове забезпечення комерціалізації результатів досліджень і розробок”

22 травня відбулася науково-практична конференція “Правове забезпечення комерціалізації результатів досліджень і розробок”. Конференція проходила у форматі фокусних дискусій з таких напрямів:

  • правова соціально-економічна політика держави у контексті розвитку національної інноваційної системи;
  • актуальні проблеми правової охорони інтелектуальної власності в умовах інноваційного розвитку;
  • правові форми і механізми стимулювання впровадження результатів інтелектуальної власності.

Метою конференції став обмін практичними і теоретичними напрацюваннями учасників конференції в галузі правового забезпечення комерціалізації результатів досліджень і розробок та підготовка рекомендацій щодо удосконалення діючого законодавства у сфері інновацій.

Пленарне засідання проходило у приміщенні Національної академії правових наук України (вул. Пушкінська, 70, конференц-зал, ІІ поверх).

Петришин О.В.Відкрив засідання Петришин Олександр Віталійович, д.ю.н., проф., академік НАПрН України, Заслужений діяч науки і техніки України, перший віце-президент Національної академії правових наук України, завідувач кафедри теорії держави і права Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого», який виступив із привітальним словом. Він зазначив, що Конференція, що проводить, присвячена Дню науки, який відбувся 19 травня. Кожна конференція – це результат плідної праці науковців. Харків давно став одним з найбільших інноваційних центрів України, саме тому для нього особливу актуальність має питання комерціалізації результатів досліджень і розробок, особливо створених у державних вищих навчальних та наукових закладах, яке підіймається на цій конференції.

З привітальним словом також виступив Прилипко Сергій Миколайович, д.ю.н., проф., член-кореспондент НАПрН України, Заслужений діяч науки і техніки України, директор Науково-дослідного інституту правового забезпечення інноваційного розвитку НАПрН України, в.о. Головного вченого секретаря Національної академії правових наук України. Він побажав плідної праці всім учасникам Конференції та цікавих, навіть непередбачуваних її результатів, затребуваних не лише юридичною наукою, а й актуальних для представників практичної сфери.

Прилипко С.М.

На конференції було піднято багато гострих, складних, неврегульованих або неоднозначно врегульованих у чинному вітчизняному законодавстві питань, зокрема:

Задихайло Дмитро Вітольдович – кандидат юридичних наук, доцент, завідувач відділу Науково-дослідного інституту правового забезпечення інноваційного розвитку НАПрН України, завідувач кафедри господарського права Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого» відмітив наявність проблеми відсутності чіткого правового механізму формування та забезпечення реалізації державної інноваційної політики, який, перш за все, має бути відображений у Конституції України.

Задихайло Д.В., Андрощук Г.О., Мироненко Н.М.

(Задихайло Д.В., Андрощук Г.О., Мироненко Н.М.)

Мироненко Наталія Михайлівна – доктор юридичних наук, доцент, член-кореспондент НАПрН України, заступник директора з наукової роботи Науково-дослідного інституту інтелектуальної власності НАПрН України, висвітила проблеми здійснення наукової та науково-технічної діяльності, доповіла про основні напрями удосконалення їх законодавчого регулювання шляхом внесення змін до Закону України «Про наукову та науково-технічну діяльність». Нею також було піднято складне питання недостатності соціальної захищеності науковців, що визвало дуже жваву і плідну дискусію в залі.

З презентацією і доповіддю також виступила Внукова Наталія Миколаївна – доктор економічних наук, професор, заслужений економіст України, завідувач кафедри управління фінансовими послугами Харківського національного економічного університету (ІНЖЕК). Нею внесені вагомі пропозиції щодо вирішення питань, що підіймалися на конференції:

  1. у структурі Національної академії правових наук створити координаційний центр з виконання наказу МОН щодо об’єднання структурних підрозділів з комерціалізації науково-дослідних, дослідно-конструкторських, дослідно-технологічних робіт / трансферу технологій;
  2. до форми технологічної пропозиції щодо комерціалізації завершеної несекретної науково-дослідної, дослідно-конструкторської, дослідно-технологічної роботи додати правову форму супроводження цього процесу;
  3. додати до класифікатора технологічних ключових слів та класифікатора кодів ринкового застосування технології слова і коди, які стосуються права та правового супроводження трансферу технологій.

Внукова Н.М.

Андрощук Геннадій Олександрович – кандидат економічних наук, помічник-консультант народного депутата, провідний науковий співробітник сектору патентного права відділу промислової власності Науково-дослідного інституту інтелектуальної власності НАПрН України, доповів про стан та перспективи розвитку індустрії програмного забезпечення в Україні, зосередивши увагу на невирішеності проблеми комп’ютерного піратства.

Куришкін О.К.Куришкін Олександр Костянтинович – заступник начальника відділу ННЦ ХФТІ, магістр менеджменту, висвітив функції інтелектуальної власності в умовах інноваційного розвитку, підняв питання щодо реальної відсутності в Україні ринку інтелектуальної власності та презентував апробовані до вітчизняних умов стратегії просування результатів інтелектуальної діяльності.Кібенко О.Р.

Кібенко Олена Рувимівна – доктор юридичних наук, доцент, провідний науковий співробітник Науково-дослідного інституту правового забезпечення інноваційного розвитку НАПрН України – доповіла про нерозвиненість вітчизняного фондового ринку, відсутність реального венчурного фінансування під інноваційні проекти в Україні та рекомендувала внести суб’єкту законодавчої ініціативи проект Закону України «Про венчурні фонди», розроблений НДІ правового забезпечення інноваційного розвитку НАПрНУ.

Нєнно Ірина Михайлівна – кандидат економічних наук, доцент кафедри економіки та управління, Керівника Центру «Інноваційний офіс» ОНУ імені Іллі Мечникова, висвітила реальні проблеми роботи інноваційного офісу, складності комерціалізації об’єктів інтелектуальної власності у зв’язку з відсутністю зацікавленості в них з боку інвесторів, а також відмітила необхідність створення єдиного координаційного центру, як структуру, що проводить технологічний аудит.

Нєнно І.М.

Коваль І.Ф.Коваль Ірина Федорівна – кандидат юридичних наук, доцент кафедри цивільного права і процесу Донецького національного університету, підняла проблему законодавчої невирішеності питання захисту прав ліцензіара та ліцензіата за умов визнання патенту недійсним та запропонувала власні рекомендації, спрямовані на справедливий захист інтересів усіх учасників відносин, пов’язаних з видачею та користуванням правоохоронними документами на об’єкти патентного права.Атаманова Ю.Є.

Атаманова Юлія Євгенівна – доктор юридичних наук, доцент, заступник директора з наукової роботи Науково-дослідного інституту правового забезпечення інноваційного розвитку НАПрН України, доцент кафедри господарського права Національного університету «Юридична академія України імені Ярослава Мудрого», доповіла про недостатність законодавчих умов для комерціалізації державними ВНЗ результатів власних наукових досліджень та розробок, що зумовлено розповсюдженням на них загального для всього майна таких установ правового режиму оперативного управління, звернула увагу на відсутність спеціальних норм щодо розподілу прав між державою, ВНЗ та науковими співробітниками на зазначені результати та на необхідність розширення правомочностей ВНЗ щодо створення юридичних осіб, предметом діяльності яких виступатиме доведення результатів інтелектуальної діяльності до стану практичного впровадження (реалізації) та їх комерціалізації, шляхом передання як вкладу майнових прав на такі об’єкти.

Було обговорено багато складних і важливих питань, кожна доповідь визивала жваву дискусію. Завершив конференцію Прилипко Сергій Миколайович, звернувшись до всіх учасників конференції зі словами подяки за участь і цікаву та плідну співпрацю.

Обмін досвідом, думками, аналіз процесів та проблем національної системи законодавства з питань наукової та інноваційної діяльності, які характерні для сучасного стану функціонування та розвитку суспільства, держави та права, надали можливість присутнім на науково-практичній конференції «Правове забезпечення комерціалізації результатів досліджень і розробок» напрацювати та схвалити рекомендації.